Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

مهمترین عوامل رشد سهام در بورس تهران

مهمترین عوامل رشد سهام در بورس تهران

چه عواملی باعث رشد سهام یک شرکت می شوند؟ سهام مستعد رشد را چطور پیدا کنیم؟ این ها سوالاتی است که این روزها ذهن سرمایه گذاران بورسی را به شدت درگیر کرده است.

مهمترین فاکتور رشد سهام چیست ؟

چه عواملی باعث رشد سهام یک شرکت می شوند؟ سهام مستعد رشد را چطور پیدا کنیم؟ این ها سوالاتی است که این روزها ذهن سرمایه گذاران بورسی را به شدت درگیر کرده است. 

طبیعی است در بازار سرمایه این روزها باید به پارامتر های بسیار زیاد و مهمی برای رشد سهام دقت کرد. عموما در بازار های خیلی سبز مانند بازار سال های ۹۷ ، ۹۸ و حتی اوایل ۹۹ که بازار به صورت گله ای رشد میکرد. این رشد شامل اکثریت سهام می شود.  

اما در بازار هایی که ورود پول به آن کم است و در مدار نزولی قرار میگیرد. همانند سال۱۴۰۰و یا حتی ۱۴۰۱ که در پیش رو است، باید به فاکتور های مهمی برای رشد سهام یک شرکت دقت کرد که در این مطلب می‌خواهیم به مهمترین آن ها بپردازیم.

 

توجه به عوامل بنیادی سهام و آینده اقتصادی شرکت

بازار سهام در واقع بازار شراکت در کسب کارهای بزرگ است. ما در بازار سهام قرار است به اندازه پول خود که قاعدتا توانایی ایجاد کارخانه های بزرگ را ندارد،با یک کسب و کار در سطح بین المللی و وسیع شریک شویم. پس برای خرید سهام شرکت ها باید همیشه به عوامل بنیادی شرکت ها و به خصوص سود سازی و آینده اقتصادی آن ها توجه ویژه داشت. همواره یادتان باشد اولین فاکتور رشد سهام شرکت ها در بلند مدت که باید مورد بررسی شما برای خرید سهام و بالا رفتن ارزش آن بکند، بحث بنیادی و سودسازی شرکت مورد نظر است. باید توجه کنید آیا روند سود سازی و بنیادی شرکت رو به رشد قرار دارد و از همه مهمتر این سودسازی ها تکرار پذیر هستند یا فقط در یک دوره خاص رخ داده اند. ممکن است یک شرکت در دوره ای خاص و به خاطر یک سری اتفاقات جغرافیایی مثل کمبود یک ماده خاص توانایی سود سازی در یک فصل یا حتی یک سال را به صورت شگفت انگیزی داشته باشد. اما این سود در فصل های آتی و سال های آتی تکرار نشود.پس باید جدای از سودسازی به تکرار پذیر بودن این مدل سود سازی ها هم دقت ویژه ای داشته باشید.

 

برنامه های توسعه و مدیریت قوی سهام شرکت

یکی از مهمترین نکات دیگر سهامی که مستعد رشد هستند و بازار توجه ویژه ای به آن می کند. برنامه های توسعه یک شرکت و مدیریت قوی است که این برنامه ها را مدیریت می کند. شرکت هایی که در طرح های توسعه خود مثلا به دنبال احداث خطوط جدید تولید و بالا بردن حجم تناژ تولید و فروش خود هستند از مهمترین سهام مستعد رشد در بازار سهام هستند. بدیهی است هر چه به تاریخ بهره برداری این طرح های توسعه نزدیک تر باشیم سهام این شرکت ها از جذابیت بیشتری برخوردار هستند.

 

سهامداران عمده و حقوقی حمایت کننده از سهام

همانطور که اشاره کردیم ما در بورس و با خرید سهام به شراکت در یک کسب و کار میپردازیم. پس بدیهی است برای این شراکت باید شناخت خود را از باقی شریکان، به خصوص سهامداران عمده یک شرکت و حقوقی های آن بیشتر کنیم. مشخصات سهامداران عمده و رفتار حقوقی سهام‌ بر روی تابلو سهم مشخص است. باید جدای از شناخت بیشتر آن ها و رجوع به صورت های مالی و گزارشات تفسیری شرکت ها، رفتار خرید و فروش آن ها را بر روی تابلو آنالیز کرد و با دیدن دوره های آموزشی در بهترین سایت تحلیل بورس متوجه اتفاقات مهم و رفتار سهامداران عمده آن شد.  

موقعیت خوب تکنیکالی

بعد از بررسی پارامتر های بنیادی و تابلو خوانی، مهمترین فاکتور رشد سهام موقعیت خوب تکنیکالی آن میباشد.سهام شرکت های که بر روی حمایت های مهمی قرار دارند توانایی برگشت قیمتی از همین نقاط را دارا هستند و شما باید با یادگیری درست و اصولی تحلیل سهام‌ بورس تهران بتوانید این موقعیت ها را شکار کنید. تحلیل تکنیکال نیز به مانند بخش های دیگر بررسی یک سهام بسیار مهم و حیاتی هستند و اگر در نقاط و موقعیت های خوبی قرار داشته باشند در رشد سهام کمک بسیاری میکنند. هر چند باید این را در نظر داشته باشید که شرایط روانشناختی کلیت بازار و سهام‌شرکت مورد نظر نیز یکی از عواملی است که در کوتاه مدت می تواند اثر مثبت و یا منفی بر روی سهام شرکت بگذارد.

 

نکته پایانی

سهام مستعد رشد برگرفته از عوامل بسیاری است که ما در این مقاله به مهم ترین آن ها اشاره کردیم. یادتان نرود که برای بررسی این مدل سهم ها باید برای تمامی این فاکتور ها دقت بالایی به خرج دهید. و مسلما لازم به یاد آوری نیست که برای پایین آوردن درصد خطا و انجام کار اصولی باید آموزش های مربوطه در تمامی این بخش ها را دیده باشید.

 بارها در بازار های مالی دیده شده است که خیلی از افراد بدون دانش وارد آن شده اند و در مقاطع کوتاهی حتی به سود هم رسیده اند اما در ادامه و طولانی مدت نه تنها تمام این سود ها را پس داده، بلکه سرمایه اصلی خود را نیز از دست داده اند. پس سعی کنید به بازار سهام به عنوان یک شغل اول یا دوم دائمی و همیشگی‌نگاه کرده و برای دوام در آن همیشه اطلاعات و میزان اموزش خود را بیشتر و بیشتر کنید.

در پایان می توانید جهت مشاهده آموزش های رایگان بورس تهران به آدرس اینترنتی https://amoozesh-boors.com/free_training/start2.php مراجعه فرمائید. 

برای شرکت در مسابقه و پاسخ به سوالات وارد سایت شوید اگر عضو نیستید ثبت نام کنید


  • تاریخ: سه شنبه 3 اسفند 1400 - 00:06
  • صفحه: گوناگون
  • بازدید: 3066

یادبان، نکوداشت یاد رفتگان

ارسال نظر

اطلاع رسانی

کافه خوندنی

مقاله بخوانید، جایزه نقدی بگیرید

از اول خرداد 1400

هر هفته 10 جایزه

100 هزار تومانی و 5 جایزه 200 هزار تومانی

هر ماه یک جایزه یک میلیون تومانی

و 2 جایزه 500 هزار تومانی

برای ثبت نام کلیک کنید

اعضا سایت، برای ورود کلیک کنید . . . 

 

اطلاع رسانی

آمار

  • بازدید امروز: 1485
  • بازدید دیروز: 7496
  • بازدید کل: 21379930