Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

تنگه دروار دامغان

تنگه دروار دامغان

یکی از مناطق بکر، زیبا و دل انگیز منطقه تویه دروار «رومه» است. این منطقه خوش آب و هوا در منتهی الیه شمال شرقی منطقه تویه دروار واقع شده است.

مجموعه روستاهای تویه دروار دامغان:

منطقه (دهستان) تویه دروار یکی از مناطق وسیع و با پیشینه تاریخی شهرستان دامغان می باشد. این دهستان در شمال غربی شهرستان دامغان و در مرز بین این شهرستان و شهرستان سمنان و در شمالی ترین نقطه استان سمنان و در همسایگی استان مازندران قرار دارد. قرار گرفتن منطقه خوش آب و هوای تویه دروار در این موقعیت جغرافیایی و دسترسی آسان و سریع به دو مرکز استان (شهرهای سمنان و ساری) با پیمودن مسافتی کم و وجود راه ارتباطی بین این منطقه و استان مازندران منطقه تویه دروار را جزو یکی از نقاط استراتژیک مهم از لحاظ جغرافیایی در منطقه دامغان و بخصوص استان سمنان قرار داده است. فاصله منطقه گردشگری تویه دروار از مرکز شهرستان (دامغان) در حدود ۴۵ کیلومتر و از مرکز استان (سمنان) در حدود ۷۰ کیلومتر می‌باشد و دسترسی به دریای خزر و دیار جنگل‌های سرسبز شمال برای مسافران این منطقه با طی کمتر از ۲ ساعت رانندگی امکان پذیر می‌باشد.

منطقه گردشگری رومه از مجموعه تویه دروار:

یکی از مناطق بکر، زیبا و دل انگیز منطقه تویه دروار «رومه» است. این منطقه خوش آب و هوا در منتهی الیه شمال شرقی منطقه تویه دروار واقع شده است. رومه از جنوب به دره گیوتنگه، از شمال به مناطق اگره و سرخه ده، از غرب به معدن گونو و از شرق به کوه‌های سربه فلک کشیده شمال دامغان متصل است.

منطقه رومه دارای قسمت‌های مختلف بنام کلاته می‌باشد. کلاته در واقع به محلی اطلاق می‌گردد که دارای چشمه و یا قناتی بوده و در آن کشت و زرع صورت می‌گیرد. از مهمترین کلاته‌های رومه می‌توان به کلاته سرتنگه، سید یحیی، حاج اصغر، کردنان، سراستال، وییستان و ... اشاره کرد که غالبا با نام صاحب آن کلاته شناخته می شوند.

آب و هوای رومه بعلت ارتفاع ۲۰۰۰ متری از سطح دریا و نزدیکی به دامنه‌های مرطوب مازندران دارای لطافت خاصی بوده، در عین حالی که از رطوبت کسل کننده خط خزر خبری نیست. همچنین بعلت وجود رطوبت کافی و تعادل فشار هوا اثری از بادهای شدید منطقه تویه دروار ( موسوم به طورانه) نیست و در مواقعی که طورانه بشدت می‌وزد این منطقه آرام بوده و مه ( به زبان محلی نِزم) سرتاسر آنرا می‌پوشاند.

پوشش گیاهی این منطقه را بیشتر درختان اورست (اورس) بیشتر در دامنه‌ها و بوته‌های درمنه در سطح تشکیل می‌دهند. بطوریکه در تابستان مناظر بی نظیری را شاهد هستیم.

از نظر تاریخی رومه دارای سابقه‌ای طولانی در بین مردمان محلی می‌باشد. وجود بقایای قلعه قدیمی و حمام‌های ساخته شده با ساروج و قبرستانی معروف به قبرستان گبریان در منطقه کردنان از مناطق مرکزی رومه اشاره کرد که متاسفانه بعلت عدم وجود تحقیقات باستان شناسی دقیق در این منطقه، تاریخ درستی از آن در اختیار نداریم. نقل است در روایتی در زمان حمله مغول به ایران منطقه رومه در کنار دروار و برد (از مناطق شمالی رومه) در مقابل این حمله مقاومت جانانه‌ای کرده است.

دستیابی به این منطقه از چند معبر ممکن است. مهمترین راه آن از منطقه تویه دروار و روستای دروار است که بعد از عبور از دره گیوتنگه دروار و طی مسافت ۴-۵ کیلومتری در کف رودخانه به دامنه‌های سرسبز رومه قدم خواهید گذاشت. همچنین از طرف شمال غرب و معدن گونو واقع در سیاه کوه و گردنه بشم دسترسی به این منطقه هم میسر است.

برای شرکت در مسابقه و پاسخ به سوالات وارد سایت شوید اگر عضو نیستید ثبت نام کنید


یادبان، نکوداشت یاد رفتگان

اطلاع رسانی

کافه خوندنی

مقاله بخوانید، جایزه نقدی بگیرید

از اول خرداد 1400

هر هفته 10 جایزه

100 هزار تومانی و 5 جایزه 200 هزار تومانی

هر ماه یک جایزه یک میلیون تومانی

و 2 جایزه 500 هزار تومانی

برای ثبت نام کلیک کنید

اعضا سایت، برای ورود کلیک کنید . . . 

 

اطلاع رسانی

آمار

  • بازدید امروز: 548
  • بازدید دیروز: 2501
  • بازدید کل: 23375412