Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

چگونه با هوس خوردن شیرینی مقابله کنیم؟ - قسمت آخر

چگونه با هوس خوردن شیرینی مقابله کنیم؟ - قسمت آخر

همه ما خوردن شیرینی را دوست داریم.

هر چیزی که واقعا شما را آزار می‌دهد تسکین دهید:

ارتباط بین راحتی عاطفی و هوس به شیرینی همیشه وجود داشته است. برای اینکه بتوانید چرخه موجود را بشکنید باید دلایل اصلی ایجاد مشکل را بیابید. اولین قدم برای شکستن ارتباط عاطفی بین احساس و غذا این است که در مورد احساساتی که شما را به خوردن شیرینی بیشتر سوق می‌دهد هوشیار باشید. زمانی که می خواهید یک شکلات از ظرف بردارید از خود بپرسید چرا من اینکار را انجام می‌دهم؟

در این لحظات متوقف شوید و این جملات ساده اما قدرتمند را به خاطر بیاورید: متوقف شو. از سرعت خود بکاه و خوب فکر کن. اینکار شما را قادر می‌سازد چیزی که باعث ایجاد تمایل به خوردن شیرینی شده است را شناسایی کنید و به رفع آن بپردازید.

 

دلایل خوردن شیرینی بیشتر را شناسایی کنید

آیا یک شیرینی خوشمزه در محل کار به شما چشمک می زند؟ در طول روز به این موضوع فکر کنید و مکان‌ها و زمان هایی که بیشتر در معرض مواد شیرین قرار دارید را شناسایی نمایید. برای اینکه بتوانید نیازهای خود را برطرف سازید، خودتان را با مواد جایگزین و مثبت مجهز سازید. به عنوان مثال بهتر است قبل از رفتن به محل کار صبحانه کامل و سالم میل کنید. نیازهای خود را به شیوه سالم تر پر کنید و از بروز هوس به مواد شیرین بکاهید.

 

جوایز سالم تر پیدا کنید:

به جای اینکه خودتان را با مواد شیرین گول بزنید، خود را با موارد دیگر شاد سازید. بیشتر افراد زمانی که استرس دارند، تنها هستند یا حوصله شان سر رفته است به سراغ مواد شیرین می‌روند اما روش‌های بهتری برای احساس بد یا انرژی پایین شما وجود دارد. یک کارت جایزه شخصی برای خود ایجاد کنید و در آن فعالیت‌های سالم را که می‌تواند مفید باشد لیست نمایید.

جوایز شما باید بتواند همان احساس شادی و لذت را فراهم کند که به هنگام خوردن مواد شیرین داشته اید. در مورد کارهایی که می‌توانید انجام دهید فکر کنید. به عنوان مثال به موسیقی گوش کنید، برقصید، با دوست خود حرف بزنید، ناخن خود را لاک بزنید، به دوچرخه سواری بروید، به گربه خود غذا بدهید، تلویزیون تماشا کنید، یک تعطیلات رویایی را برنامه ریزی کنید و دراز بکشید به آسمان آبی بنگرید. این استراتژی‌ها می‌تواند تمرکز شما را بر روی شادی‌های غیر غذایی قرار دهد.

 

از مکمل‌های کلسیم و ویتامین D استفاده کنید:

آیا به صورت روزانه مولتی ویتامین و مکمل‌های معدنی را دریافت می‌کنید؟ اگر پاسخ شما به این سوال مثبت است روش درستی را در پیش گرفته اید. مطالعات متعدد نشان داده است که مولتی ویتامین های حاوی کلسیم و ویتامین D  می‌تواند هوس افراد به خوردن مواد شیرین را کاهش دهد و به کاهش وزن بیانجامد. چربی‌های اضافی در بدن به ویتامین D می چسبند بنابراین بدن نمی تواند از آن استفاده کند و همین امر با فعالیت لپتین تداخل ایجاد می‌کند.

اگر کمبود کلسیم دارید بدن شما افزایش ۵ برابری در آنزیم fatty acid synthase خواهد داشت. این انزیم کالری را به چربی تبدیل می‌کند. در حالیکه مولتی ویتامین‌ها را نمی‌توان جایگزین رژیم غذایی سالم کرد اما وجود چنین موادی مضر نیست و می‌تواند در کاهش هوس شما مفید باشد.

 

هوس خود را با عکس گرفتن ثبت کنید:

تحقیقات و مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که نوشتن مواد غذایی مصرف شده و ثبت آن می‌تواند به کاهش وزن بیشتر منجر شود. اما این موضوع تنها به نوشتن موادی که مصرف می‌کنید محدود نمی شود.

در مطالعه منتشر شده در International Journal of Consumer Studies؛ افراد داوطلب مواد غذایی مصرف شده را بر روی کاغذ و توسط عکس ثبت کردند. همه این افراد بعد از گرفتن عکس رفتار متفاوتی داشتند. آن‌ها در مورد غذاهایی که مصرف می کردند هوشیارتر شده بودند. با عکس گرفتن از غذاهایی که مصرف می‌کنید می‌تواند کمی صبر کنید و به انتخاب خود بیندیشید.

 

با یک فنجان چای و یک رمان به استراحت بپردازید:

همه ما به خوبی می‌دانیم که استرس، هوسمان را برای خوردن مواد شیرین بیشتر می کند. هیچ چیزی بهتر از بهبود استرس نیست. مطالعات انجام شده در دانشگاه انگلستان نشان می‌دهد که خواندن کتاب می تواند استرس را تا ۶۸ درصد کاهش دهد. سایر روش ها همچون گوش دادن به موسیقی(۶۱ درصد) یا نوشیدن چای(۵۴ درصد) نیز موثر خواهد بود. این روش‌ها زمانی که می‌خواهید شیرینی بیشتری بخورید بسیار مفید خواهد بود. زمانی که نمی‌توانید جلوی هوس خود به مواد غذایی را بگیرید، یک لیوان چای آماده کنید و کتاب بخوانید.

آب بدن خود را حفظ کنید:

اگر هوس شما به خوردن مواد شیرین زیاد شده است رویکرد خود را تغییر دهید و آب بیشتری بنوشید. کمبود آب می‌تواند تمایل افراد به شکر و غذاهای مضر را افزایش دهد. مطالعاتی که اخیرا انجام شده است نشان می‌دهد که کمبود آب می تواند به خستگی، اضطراب، تمرکز ضعیف و حتی افزایش هوس و اشتهای افراد منجر شود.

آخرین دستورالعمل‌های منتشر شده از موسسه پزشکی توصیه می‌کند که زنان ۹۱ اونس آب در روز باید مصرف کنند اما همه این مقدار از آب شیر تامین نمی‌شود. بیش از ۲۰ درصد آب بدن از غذاها تامین می‌شود. بنابراین سبزیجات و میوه‌های سالم بخورید تا هوس خوردن مواد شیرین نکنید.

 

از بو استفاده کنید:

تکنیک های آرام سازی می‌تواند به شما کمک کند احساسات قوی را کنترل کنید و آن را به شیوه مثبت به کار ببندید. استشمام یک بوی خوب می‌تواند شما را از خوردن مواد شیرین اضافی باز دارد. سعی کنید این تمرین را روزانه انجام دهید. دو قطره روغن اکالیپتوس را به یک پیمانه آب در کاسه ای بریزید و هم بزنید. حوله تمیزی را در آب معطر شده فرو ببرید. آب اضافی آن را بگیرید و سپس حوله رادر کیسه پلاستیکی تمیز بگذارید و در فریزر قرار دهید. زمانی که هوس مواد شیرین کردید، حوله را در بیاورید و به طرف خود بگیرید. استشمام این بو می تواند بسیار مفید باشد.

 

زندگی خود را همانند شکر و قند دوست داشته باشید:

قسمتی از زمان خود را برای تفکر کردن در مورد زمانبندی که دارید اختصاص دهید. آیا زمانبندی شما در برگیرنده فعالیت‌هایی که برای شما مفید است می‌باشد؟ آیا می‌توانید کارهایی که دوست دارید را انجام دهید؟ ما در مورد لذت بردن از زندگی صحبت می‌کنیم. هرچقدر خود را به شیوه سالم تر سرگرم سازید هوس کمتری برای خوردن مواد شیرین خواهید داشت. هرچقدر لذت بیشتری از زندگی ببرید کمتر به فکر خوردن مواد غذایی خواهید بود.

به زندگی خود بها بدهید و آن را دوست داشته باشید. با دوستان خود حرف بزنید، یک فیلم سینمایی ببینید، در کارهایی که دوست دارید شرکت کنید. این موضوع بدین معنی است که از تمامی لحظات زندگی خود لذت ببرید. اگرچه مواد غذایی می‌تواند به صورت لحظه ای شما را شاد سازد اما قادر نیست رضایت ماندگار و واقعی فراهم کند. به دنبال لذت‌های سالم تری باشید

برای شرکت در مسابقه و پاسخ به سوالات وارد سایت شوید اگر عضو نیستید ثبت نام کنید


یادبان، نکوداشت یاد رفتگان

ارسال نظر

اطلاع رسانی

کافه خوندنی

مقاله بخوانید، جایزه نقدی بگیرید

از اول خرداد 1400

هر هفته 10 جایزه

100 هزار تومانی و 5 جایزه 200 هزار تومانی

هر ماه یک جایزه یک میلیون تومانی

و 2 جایزه 500 هزار تومانی

برای ثبت نام کلیک کنید

اعضا سایت، برای ورود کلیک کنید . . . 

 

اطلاع رسانی

آمار

  • بازدید امروز: 5700
  • بازدید دیروز: 4481
  • بازدید کل: 20833009