Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

آرامگاه استر و مردخای همدان

آرامگاه استر و مردخای همدان

آرامگاه استر و مردخای همدان به عنوان مهم ترین زیارتگاه های یهودیان ایران و جهان به شمار می رود. وجود بقعه استر، عاملی مهم در شکل گیری و تداوم حضور جامعه یهودی در شهر همدان می باشد.

مقبره استر و مردخای در نزدیکی میدان مرکزی شهر و در کنار مدرسه بزرگ زنگنه واقع است.در بنای این آرامگاه، مصالح ساختمانی نظیر سنگ و آجر بکار رفته و از سبک بناهای اسلامی ساخته شده است. با توجه به شکل ظاهری و سبک معماری این اثر، چنین برداشت می شود که بنای فعلی آن در قرن هفتم هجری بر روی ساختمان قدیمی تر که مربوط به قرن سوم هجری بوده، بنا گشته است.

بقعه استر و مردخای همدان,رامگاه استر و مردخای,عکس استر و مردخای

بخش های متعدد بنا شامل مدخل ورودی، دهلیز، مقبره، ایوان و شاه نشین می باشد. یک جلد کتاب آسمانی تورات که از قدمت بالایی برخوردار و بر پوست آهو نوشته شده در سازمان میراث فرهنگی استان همدان و در حفاظ استوانه ای شکل نگهداری می شود. دو صندوق منبت کاری شده زیبا در وسط فضای مربع شکل مقبره ها بر روی این قبور قرار دارد.

مقبره استر در همدان,مقبره استر و مردخای

صندوق اول که منبت کاری و عتیقه و قدیمی تر از صندوق دوم می باشد و به استر نسبت داده اند در بالای قبر جنوبی قرار دارد. صندوق دوم که بسیار شبیه به صندوق اول است و تقریبا در سال 1300 توسط استاد عنایت الله تویسرکانی که یکی از منبت کاران متبحر زمان خود بوده بر روی قبر مردخای ساخته شده است.

برای شرکت در مسابقه و پاسخ به سوالات وارد سایت شوید اگر عضو نیستید ثبت نام کنید


یادبان، نکوداشت یاد رفتگان

اطلاع رسانی

کافه خوندنی

مقاله بخوانید، جایزه نقدی بگیرید

30 جایزه 100 هزار تومانی

برای 30 نفر در هر ماه

برای ثبت نام کلیک کنید

اعضا سایت، برای ورود کلیک کنید . . . 

 

اطلاع رسانی

آمار

  • بازدید امروز: 97
  • بازدید دیروز: 19805
  • بازدید کل: 11479906