Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

همه علایمی که ممکن است هشدار سنکوپ باشد، سکته نکن رفیق!

همه علایمی که ممکن است هشدار سنکوپ باشد، سکته نکن رفیق!

شاید تا به حال فیلم های زیادی دیده باشید که در آن افراد ناگهان از حال می روند، ممکن هم هست تا به حال خودتان از نزدیک چنین صحنه ای دیده باشید یا در بدترین حالت خودتان از هوش رفته باشید. بروز این نشانه ها از وقوع یک بیهوشی قریب الوقوع خبر می دهند.

سنکوپ چیست؟

بیهوش شدن که به آن سنکوپ هم می گویند، زمانی اتفاق می افتد که مغز ناگهان به دلیل افت فشار خون یا ضربان قلب، کاهش شدید خون یا اکسیژن (یا هر دو) را تجربه می کند. 35 درصد از افراد حداقل یک مرتبه بیهوش شدن را در زندگی تجربه می کنند، چه به دلیل ریتم غیرطبیعی قلب، گرمازدگی یا دیگر دلایل. این اتفاق هم برای افراد بالغ و هم کودکان ممکن است رخ دهد. نشانه های مربوط به غش کردن را بدانید تا از آسیب دیدگی های احتمالی پیشگیری کنید و مطمئن شوید یک مرتبه از هوش رفتن منجر به یک مسأله جدی پزشکی نمی شود.

احساس سرگیجه می کنید

اگر تا به حال شده که به علت سریع بلند شدن برای یک لحظه حس کنید سرتان گیج رفته، یک ورژن خفیف از سنکوپ را تجربه کرده اید. وقتی دراز کشیده اید خون یکنواخت توزیع می شود و وقتی می ایستید خون به دلیل جاذبه به سرعت پایین می رود. وقتی می ایستید همین طور که خون از مغزتان دور می شود، فشار خونتان می افتد و احساس سرگیجه می کنید. اگر بیشتر مواقع هنگامی که روی پا می ایستید، احساس سرگیجه می کنید، توصیه می شود قبل از این که بلند شوید، عضلات پایین تنه خود را منقبض کنید از جمله ران ها، ماهیچه های ساق پا و عضلات باسن. این کار خون را به قسمت بالایی بدن پمپاژ و از افت فشار سریع خون هنگام برخاستن جلوگیری می کند. احساس بیهوشی می تواند نشانه این باشد که زیاد در معرض نور خورشید قرار گرفته اید.

در مقابل چشم های خود لکه هایی می بینید

چشم ها می توانند نخستین نشانه ها را که در حال غش کردن هستید، بروز دهند، چون تخم چشم تحت فشار است، وقتی خون پایین می رود، رگ های خونی دور آن نخستین جایی است که فروکش می کنند. اگر در مقابل چشم خود لکه یا نور درخشانی دیدید، دراز بکشید یا بنشینید و سرخود را بین زانوها قرار دهید. این کار جریان خون را مستقیم به مغز برمی گرداند. همچنین اگر هوشیاری تان را از دست دهید، از سر و گردنتان محافظت می کند.

تنفستان غیر طبیعی می شود

بیشتر افراد قبل از بیهوش شدن تنفسشان غیر طبیعی می شود. همین که مغز متوجه پایین آمدن سطح اکسیژن می شود، بدنتان تحریکتان می کند که سریع تر نفس بکشید تا اکسیژن بیشتری برای نجاتش جذب کنید. اگر شروع به نفس نفس زدن کردید، یکجا بنشینید یا دراز بکشید. چشمان خود را ببندید و یک دست را روی شکم خود بگذارید، سپس تمرکز کنید و نفس های آرام و عمیق بکشید. وقتی از راه بینی نفس را داخل می کشید، معده یک بالن باد کرده و پس از آن از راه بینی نفس را خارج کنید. اکسیژن اضافی تمام سلول های بدن را تغذیه می کند و فشار روی مغز را کاهش می دهد.

نوک انگشتان یا لب ها دچار سوزش یا خارش می شود

با کاهش جریان خون به مغز، کلسیم موجود در جریان خونتان نیز ممکن است ناگهان افت کند. وقتی چنین اتفاقی می افتد، ممکن است در اندام خود احساس خارش یا بی حسی کنید، مخصوصا در نوک انگشتان و اطراف لب ها، چون مواد معدنی حیاتی از اطراف این نواحی دور می شوند. کمربند، یقه و دیگر لباس هایی که محدودتان می کنند را قبل از این که بنشینید و اجازه دهید هوا بخورد و جریان خون به همه جای بدنتان برسد، باز کنید. خون و اکسیژن را دوباره به مغزتان برسانید.

احساس گرما می کنید

اگر حس می کنید درحال بیهوش شدن هستید، ممکن است چیزی را تجربه کنید که به آن راش سر می گویند، در این حالت حساسیت به گرما در سراسر بدنتان پخش می شود. چیزی که واقعا برایتان اتفاق می افتد، افزایش سریع ضربان قلب برای جبران کمبود خون و اکسیژن در مغز است. بدن جریان خون را به نقاط اشتباه پمپاژ می کند، مثل پاها و دست ها. اگر خیلی عرق کردید در یک جا که  سایه باشد، بنشینید و کمی آب بنوشید، به همین شکل باقی بمانید تا ضربان قلبتان به حالت عادی بازگردد.

مدت زمان زیادی ایستاده بودید

وقتی می ایستید مغز باید سخت کار کند، تا خون را به مغز منتقل کند. قلبمان بالای عضلاتی است که کار می کنند و این موقعیت خوبی نیست، چون وقتی می ایستید، بیشتر خون به سمت دست ها و پاها می رود، ممکن است مغز به علت ایستادن برای مدت زمان زیادی نیروی اصلی را از دست بدهد. اگر در حالت ایستاده سرگیجه یا حالت تهوع کردید، عضلات باسن را منقیض کنید، تا خون به بالا تنه پمپاژ شود.

دیدتان تونلی می شود

اگر دیدتان تونلی شده، یکی از نشانه های افت فشار خون است که می تواند منجر به بیهوشی شود. در چنین مواقعی سعی نکنید بایستید یا با کلک زدن از بین ببریدش. در عوض بلافاصله یک صندلی پیدا کنید و بنشینید یا دراز بکشید. در چنین شرایطی اگر بیفتید هم خطری تهدیدتان نمی کند و آسیبی نخواهید دید.

حالت تهوع دارید

حالت تهوع می تواند نشانه مشکلات متعددی باشد (بارداری، مسمومیت غذایی و...) اما اگر حالت تهوعتان همراه بود با دیگر نشانه های سنکوپ از جمله تونلی شدن دید یا نفس نفس زدن، بنشینید یا دراز بکشید و بلافاصله به دنبال کمک های پزشکی باشید. کم آب شدن بدن می تواند هم باعث حالت تهوع شود و هم بروز علایم سنکوپ. پس مطمئن شوید مایعات می خورید در فضایی خنک و دور از آفتاب استراحت می کنید.

رنگ پوستتان به آبی می زند

نبض ضعیف و آرام نشانه این است که خون نمی تواند به پوست بیرونی برسد به همین دلیل رنگ پریده (و گاهی کمی آبی رنگ) می شوید. وقتی می نشینید عضلات دست ها و پاها را آرام بمالید، تا فشار خونتان به حالت عادی بازگردد.

35 درصد از افراد حداقل یک مرتبه بیهوش شدن را در زندگی خود تجربه می کنند، چه به دلیل ریتم غیرطبیعی قلب، گرما زدگی، یا دیگر دلایل، این اتفاق هم برای افراد بالغ و هم کودکان ممکن است رخ دهد.

برای شرکت در مسابقه و پاسخ به سوالات وارد سایت شوید اگر عضو نیستید ثبت نام کنید


  • منبع: روزنامه شهروند، سال هفتم، پنجم شهریور 1398
  • تاریخ: چهارشنبه 15 آبان 1398 - 18:19
  • صفحه: سلامت
  • بازدید: 1703

یادبان، نکوداشت یاد رفتگان

ارسال نظر

اطلاع رسانی

کافه خوندنی

مقاله بخوانید، جایزه نقدی بگیرید

1 جایزه یک میلیون تومانی 

و 17 جایزه دیگر

در هر ماه

برای ثبت نام کلیک کنید

اعضا سایت، برای ورود کلیک کنید . . . 

 

اطلاع رسانی

آمار

  • بازدید امروز: 1776
  • بازدید دیروز: 6162
  • بازدید کل: 14355992