Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

اگر سبک زندگی تان این است احتملا در آینده اضافه وزن خواهید داشت در فالت یک شکم بزرگ می بینم!

اگر سبک زندگی تان این است احتملا در آینده اضافه وزن خواهید داشت در فالت یک شکم بزرگ می بینم!

شاید الان لاغر باشید، اما چندان امیدوار نباشید؛ زیرا این قضیه تضمین نمی کند که همیشه لاغر بمانید. تجربه نشان می دهد که برای لاغر ماندن باید سخت تر کار کنید. جهان همیشه در حال تغییر است، انسان ها هم از این قاعده مستثنی نیستند. علایم زیادی وجود دارد که نشان می دهد که کمر باریک شما دوام چندانی نخواهد داشت و هرچه زودتر باید به فکر آینده و اندام خود باشید. البته نمی خواهیم شما را نگران کرده یا لذت لاغر بودن را برای تان زهر کنیم اما ممکن است شما هم در آینده با اضافه وزن مواجه شوید. ما به شما می گوییم که چه نشانه هایی می تواند هشداری برای اضافه وزن شما در آینده باشد؛ هرقدر این علایم را بیشتر و بهتر بشناسید، بهتر می توانید با آنها مقابله و بر اضافه وزن خود غلبه کنید. این مطلب را بخوانید تا میزان احتمال اضافه وزن خود را در آینده پیش بینی کنید.

زیاد سفر می روید

تعطیلات یک هفته ای روی شکم شما تأثیر نمی گذارند؛ اما اگر به طور دایم در سفر هستید، بهتر است لباس های بزرگتری همراه خود داشته باشید. سفر می تواند تناسب اندام شما را به خطر انداخته و سلامت دستگاه گوارشتان را مختل کند؛ امری که در بلند مدت باعث اضافه وزن تان می شود چون همان طور که می دانید وقتی در سفرید بالطبع بیشتر غذا می خورید و کمتر پیش می آید که ورزش کنید که این مسأله باعث بالا رفتن سطح انسولین و کورتیزول و در نتیجه افزایش وزن می شود.

فراموش می کنید غذا بخورید

اگر اغلب فراموش می کنید غذا بخورید یا به بعضی وعده های غذایی بی توجهی می کنید، ممکن است در آینده برای حفظ وزن ایده آل خود با مشکل مواجه شوید. این مسأله در مورد خانم ها بیشتر صدق می کند. تولید استروژن در جریان یائسگی و پس از آن کند شده و بر هورمون های مربوط به قند خون تأثیر می گذارد.

می خواهید پدر شوید

برخی معتقدند این مسأله واقعیت ندارد؛ با این حال 40 درصد از مردان از عارضه ای به نام «سندروم زائونمایی» یا «بارداری دلسوزانه» رنج می برند. این عارضه زمانی اتفاق می افتد که یک مرد به ظاهر سالم، با مشاهده همسر باردارش، دچار علایم بارداری مانند نفخ، افزایش وزن، تغییر اشتها و کمردرد می شود. برخی معتقدند که این مسأله روانی است؛ اما برخی دیگر عقیده دارند این مشکل فیزیکی است. بسیاری از مردانی که منتظر پدر شدن هستند، در مورد بزرگ کردن فرزندی که در راه است اضطراب دارند و همین باعث می شود که بیشتر غذا بخورند.

زایمان کرده اید

با وجود تصورات غلط هالیوودی، بسیاری از خانم ها پس از زایمان نمی توانند براضافه وزن خود غلبه کنند. برای بسیاری از خانم ها 3 ماه تا یک سال طول می کشد تا به وزن نرمال برسند. با این حال، اگر می خواهید لاغر شوید، باید تمام سعی تان را بکنید تا در کمتر از 6 ماه وزن کم کنید.

آب کم می نوشید

هیچ کسی نمی تواند بدون آب زندگی کند؛ اما آیا می دانید اگر به اندازه آب بنوشید، می توانید در آینده لاغر بمانید؟ بله، دلایل بسیاری در این راستا وجود دارد؛ مثلا نوشیدن آب در طول روز به خصوص قبل از صرف غذا، معده را پر می کند و باعث می شود غذای کمتری بخورید. نوشیدن آب در طول روز میل به خوردن میان وعده را نیز کاهش می دهد.

یک شغل پر استرس دارید

اگر فکر رفتن به محل کار شما را دچار استرس می کند، این احتمال وجود دارد که دچار اضافه وزن شوید؛ مگر اینکه تصمیم به تغییر شغل بگیرید. استرس باعث افزایش سطح هورمون کورتیزول در بدن می شود؛ هورمونی که موجب افزایش ذخیره چربی و اشتها نیز می شود. همچنین از بکارگیری گلوکز توسط سلول های بدن جلوگیری کرده و پروتیین های عضلانی را درهم می شکند؛ در نتیجه موجب کاهش توده بدون چربی در بدن شده و سوخت و ساز بدن را کاهش می دهد.

خواب برای تان اولویت ندارد

بی توجهی به خواب کافی در بلند مدت روی وزن شما تأثیر منفی می گذارد. تحقیقات نشان می دهد که خواب ناکافی بر هورمون گرسنگی اثر گذاشته و باعث افزایش و میل به خوردن قند و چربی می شود. خواب کافی بیش از آن که به نظر می رسد، بر روند  کنترل وزن شما اثر گذار است.

همیشه خسته اید، حتی وقتی استراحت کرده اید

اگر کل شب را استراحت کرده اید اما صبح روز بعد با بی حالی از خواب بیدار شده اید، احتمال دارد نشانه این مسأله باشد که بدن تان به اندازه کافی هورمون تیرویید تولید نمی کند. یکی از اثرات جانبی کم کاری تیرویید، غیر از خواب آلودگی، افزایش وزن است. اگر همیشه خواب آلود هستید و سابقه خانوادگی بیماری تیرویید را دارید با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

پدر و مادرتان اضافه وزن دارند

حتی اگر لاغر باشید، داشتن والدین چاق احتمال چاقی شما را در آینده افزایش می دهد. ژنتیک نقش قابل توجهی در روند پیری، تناسب اندام و توزیع چربی در بدن ایفا می کند. رفتارهای فردی و سبک زندگی نیز تأثیر بسزایی دارد؛ ورزش منظم، خوب غذا خوردن و فعال ماندن یک اولویت است.

از ورزش کردن بیزارید

تأثیر رژیم غذایی بیشتر از ورزش است، با این حال اگر ورزش نکنید، احتمال چاقی شما بیشتر خواهد بود. عضلات و توده بدون چربی بر روند سوخت و ساز بدن اثر می گذارند. اگر عضلات و توده بدون چربی خود را با ورزش منظم ثابت نگه ندارید، ممکن است در سنین بالاتر با مشکل مواجه شوید.

آشپزخانه تان به هم ریخته است

براساس مطالعه جدید کرنل، آشپزخانه یک خانم می تواند به سادگی نمایانگر وزن او باشد. پس از تجزیه و تحلیل عکس 200 آشپزخانه، مشخص شد خانم هایی که روی کانتر آشپزخانه نوشابه نگه می دارند، 12 کیلو اضافه وزن دارند؛ اما خانم هایی که روی کانتر آشپزخانه خود شیرینی کوکی دارند، حدود 3 کیلو اضافه وزن دارند. به علاوه، نگه داشتن غلات روی کانتر آشپزخانه می تواند به قیمت 9 کیلو اضافه وزن تمام شود. پس کابینت ها را از کالری خالی کنید تا افزایش وزن پیدا نکنید.

نزدیک رستوران های فست فود زندگی می کنید

آیا می دانید یکی از اصلی ترین دلایل مراجعه به فست فود سهولت دسترسی به غذا در این رستوران هاست؟ در واقع اگر ببینیم غذایی سریع تر آماده می شود، میل بیشتری به خوردن آن خواهیم داشت. زندگی در نزدیکی یک رستوران فست فود برای خانم های باردار می تواند با کسب بیش از 20 کیلو گرم اضافه وزن در دوران بارداری همراه باشد. متخصصان تغذیه براین باورند که خانم های باردار با توده بدنی استاندارد، نباید بیش از 11 تا 15 کیلو اضافه کنند.

تلویزیون تماشا می کنید

ممکن است الان سالم باشید؛ اما اگر در دوران رشدتان دایم پای تلویزیون بودید و غذاهای پرکالری یا فرآوری شده می خوردید، ممکن است در آینده به مشکل بخورید. به گفته متخصصان دانشگاه هاروارد، تغییر عادات دوران کودکی و سلایق غذایی دشوار است؛ بنابراین حتی اگر سخت تمرین کنید و رژیم غذایی تان را رعایت کنید، ممکن است نتوانید از اضافه وزن احتمالی تان در آینده جلوگیری کنید.

هیچ وقت خانه نیستید

اگر دایما بیرون از خانه هستید، به احتمال زیاد غذای بیرون را می خورید؛ این کار سلامت روده شما را به خطر می اندازد؛ اندازه وعده های غذایی مصرفی و شمار کالری های آن نسبت به 30 سال پیش به مراتب بیشتر است. تحقیقات نشان می دهند که اغلب مردم غذای داخل بشقاب شان را کامل می خورند، حتی اگر در میانه راه سیر شوند.

به نمک علاقه دارید

اکثر افراد قند را عامل اضافه وزن خود می دانند؛ اما نمک نیز می تواند به همان اندازه بد باشد؛ بله، درست است. حتی اگر از خوردن کوکی و نوشابه اجتناب کنید، باز هم ممکن است دچار اضافه وزن شوید؛ چون به خوردن چیزهایی مثل سیب زمینی سرخ کرده و چیپس روی می آورید. در واقع به ازای هرگرم نمک اضافی که در یک وعده غذایی مصرف می کنید، 25 درصد بیشتر در معرض ابتلا به چاقی یا اضافه وزن قرار می گیرید. به علاوه مقدار زیادی از نمک مصرفی  نه از نمک پاش های خانگی که از طریق مصرف غذای رستوران ها و غذاهای بسته بندی شده دریافت می شود. بنابراین بهترین راه جلوگیری از چاقی این است که بیشتر در خانه غذا بخورید.

همیشه با خودرو رفت و آمد می کنید

اگر برای رفتن به محل کار با خودرو تردد می کنید، این کار برای شکم ضرر دارد. با توجه به مطالعات سال 2014 ، زمان و مسافت طی شده در خودرو با وزن شما ارتباط دارد. از این رو، برای جلوگیری از اضافه وزن بهتر است یک بار درهفته با دوچرخه رفت و آمد کنید یا خودروی خود را در جایی دورتر از محل کارتان پارک کنید.

دوست دارید خوش لباس باشید

کفش های شیک و لباس های رسمی ممکن است شما را مثل یک جنتلمن نشان دهند؛ اما پوشیدن شلوار جین در دفتر کار برای شکم به مراتب بهتر است. محققان دانشگاه ویسکانسین دریافتند افرادی که شلوار کتان می پوشند، در مقایسه با روزهایی که لباس رسمی برتن می کنند، تقریبا 500 قدم بیشتر راه می روند. همین قدم های اضافی در بلند مدت کمک می کنند وزن ایده آل خود را ثابت نگه دارید.

برای شرکت در مسابقه و پاسخ به سوالات وارد سایت شوید اگر عضو نیستید ثبت نام کنید


  • منبع: روزنامه شهروند، سال هفتم، دوازده شهریور 1398
  • تاریخ: جمعه 26 مهر 1398 - 15:39
  • صفحه: سلامت
  • بازدید: 2011

یادبان، نکوداشت یاد رفتگان

ارسال نظر

اطلاع رسانی

کافه خوندنی

مقاله بخوانید، جایزه نقدی بگیرید

1 جایزه یک میلیون تومانی 

و 17 جایزه دیگر

در هر ماه

برای ثبت نام کلیک کنید

اعضا سایت، برای ورود کلیک کنید . . . 

 

اطلاع رسانی

آمار

  • بازدید امروز: 6054
  • بازدید دیروز: 8235
  • بازدید کل: 15054089