Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

مشکلات گوارشی تان را جدی بگیرید و به نشانه هایی که می گوییم توجه کنید.

مشکلات گوارشی تان را جدی بگیرید و به نشانه هایی که می گوییم توجه کنید.

یک قرار ملاقات بسیار مهم وجود دارد که نباید آن را نادیده بگیرید و آن قرار با یک متخصص تغذیه به صورت سالانه است.

کاری را که چشم پزشک برای چشم های شما انجام می دهد، متخصص تغذیه برای سیستم گوارش و بدن شما انجام می دهد تا اطمینان یابید از مواد غذایی سالمی استفاده می کنید؛ حالا به دنبال کاهش وزن و یک رژیم غذایی سالم باشید.

هر کسی باید در تقویم سالانه اش روزی را به ملاقات با متخصص تغذیه اختصاص دهد، اما علایمی وجود دارد که با مشاهده آنها باید سریعا به یک متخصص تغذیه مراجعه کنید. ما این علایم را برایتان آورده ایم تا دراین باره اطلاعات بیشتری داشته باشید.

1: ناغافل پوست شما کهیر می زند

اگر فکر می کنید به تازگی دچار آلرژی یا عدم تحمل شده اید، قبل از این که چند ماده غذایی را از رژیم خود حذف کنید، بهتر است با یک متخصص تغذیه مشورت کنید. حقیقت این است که هر کسی می تواند خود را یک متخصص تغذیه بنامد، اما لقب RD  یا همان متخصص تغذیه تنها به کسانی داده می شود که از تجربه بین المللی برخوردار باشند. یک متخصص RD   می تواند تشخیص دهد که علایم شما به دلیل آلرژی است یا صرفا نشانه عدم تحمل چیز دیگری است. آن وقت است که می توانید دوباره بهبود وضع خود را تصمیم بگیرید.

2: اجابت مزاجتان نامنظم شده

به گفته بسیاری از پزشکان، هر فرد باید یک یا دوبار در روز اجابت کند. بنابراین، اگر یکی دو روز اخیر را بدون اجابت مزاج گذرانده اید، بهتر است به یک متخصص تغذیه مراجعه کنید تا رژیم غذایی تان را بررسی کند. اگر هنوز متقاعد نشده اید که به یک متخصص مراجعه کنید، بهتر است رژیم غذایی خود را بررسی کرده و تغییراتی در آن اعمال کنید تا اجابت مزاجتان تنظیم شود.

3: معده تان درهم می پیچد

باده معده، نفخ و اسهال از مشکلات رایج گوارشی هستند که به مصرف انواع محصولات لبنی نسبت داده می شوند. ممکن است قادر به تحمل لاکتوز نباشید. شدت عارضه عدم تحمل لاکتوز به دوز مصرف محصولات لبنی بستگی دارد؛ یعنی اگر چند قاشق چای خوری بستنی یخورید، ممکن است دچار مشکل نشوید. اما اگر زیاده روی کنید، حال تان بد خواهد شد. متخصص تغذیه به شما کمک می کند انتخاب های سالمی داشته باشید. همچنین به شما می گوید چه نوع و چه مقدار محصولات لبنی مصرف کنید.

4: دست رد به هیچ رژیمی نزنید!

رژیم های زیادی را امتحان کرده اید، اما هرگز به نتیجه دلخواه تان دست نیافته اید یا پس از کاهش وزن سریعا دوباره اضافه وزن پیدا می کنید. مشکل هر چه باشد، یک متخصص تغذیه کمک می کند کمک خواهد کرد از پس آن بربیایید. او به شما کمک می کند با اعمال چند تغییر ساده در سبک زندگی خود نتیجه بگیرید، بدون آنکه دنبال یک رژیم غذایی خاص باشید. یک متخصص آموزش دیده به شما در یادگیری عادات و رفتارها کمک کرده و شما را با پشت پرده سوخت و ساز مواد غذایی در بدن آشنا می کند، بنابراین می توانید با رعایت تعادل در انتخاب مواد غذایی دایما در مسیر تناسب اندام باشید.

5: ریفلاکس سراغتان آمده

یک متخصص تغذیه با وارد کردن شما به رعایت یک رژیم غذایی متعادل کمک می کند که از شدت علایم موجود بکاهید. سعی کنید سریعا به یک پزشک متخصص مراجعه کنید تا مطمئن شوید مشکل از جای دیگری آب نمی خورد. به علاوه، نوع غذاهایی که می خورید نیز در این امر دخیل است. ریفلاکس معده اگر به نوع رژیم غذایی تان مربوط باشد به راحتی و با مراجعه به متخصص تغذیه قابل درمان خواهد بود. به آسانی می توانید از شر سوزش سردل راحت شوید.

6: مدام احساس گرسنگی یا سیری می کنید

اشتهای کم یا خیلی زیاد می تواند حاکی از یک مشکل جدی باشد. اگر اشتهای خوبی ندارید از این که می توانید وزن کم کنید، خوشحال نباشید زیرا ممکن است پای یک مشکل مهم درمیان باشد که حتما باید آن را درمان کنید. دراین موارد، متخصص تغذیه با مشورت یک پزشک عمومی به معاینه شما خواهد پرداخت. در هرحال، مراجعه به متخصص تغذیه نخستین قدمی است که باید در مسیر درمان بردارید.

7: کلسترول تان بالا رفته

با راهنمایی های یک متخصص تغذیه، پی می برید که باید از چه خوردنی هایی استفاده کنید تا سطح کلسترول خونتان را پایین بیاورید و دچار بیماری های قلبی و سکته نشوید. با این حال، حتی اگر کلسترول بالا ندارید، می توانید از راهنمایی های یک متخصص تغذیه برای حفظ سطح کلسترول خونتان استفاده کنید. به هرحال باید بدانید چه غذاهایی بخورید و چه غذاهایی را کنار بگذارید.

8: هر کاری می کنید وزن کم نمی کنید

گاهی اوقات شانس با شما یار نیست که بتوانید مثل بقیه مردم وزن کم کنید؛ گاهی هم پس از چند هفته کاهش وزن، دچار اضافه وزن می شوید. صحبت درباره عدم توانایی کاهش وزن است، درست غذا می خورید و خوب می خوابید. اما مسأله تغذیه از مسأله خواب مهمتر است. مشورت با یک متخصص تغذیه کمک می کند با مشکلات پنهان خود آشنا شوید. باید بدانید کدام غذاهاست که نمی گذارد وزن کم کنید و در این راه متخصص تغذیه است که می تواند کمک تان کند.

9: رژیم سلامت ندارید

«کاهش وزن» و «کاهش وزن به شیوه سالم» دو چیز کاملا متفاوت هستند؛ یادگیری روند کاهش وزن از طریق رعایت یک رژیم غذایی کامل و پرهیز از غذاهای ناسالم رمز موفقیت است. اما وقتی در این ماموریت هستید که به طور عادی به کاهش وزن برسید، سعی کنید علاوه بر غذاهای سالم و اتخاذ یک ترفند جدید، عادات زندگی خود را نیز بهبود بخشید.

10: باردار شدید:

عادت کردن به پستی و بلندی های زندگی دلیل خوبی برای مراجعه به یک متخصص تغذیه است؛ چون آنها مثل روانشناس بدن هستند. اگر به تازگی متوجه شده اید که باردار هستید یا می خواهید برای شرکت در مسابقه ورزشی تمرین کنید، بهتر است به یک متخصص تغذیه مراجعه کنید تا بتوانید از پس چالش های پیش رو برآیید. یک متخصص تغذیه باید در زمینه های مختلف در امر تغذیه تجربه داشته باشد و بداند چه رژیمی برای شما مناسب است و چه رژیمی به سلامت شما آسیب می رساند.

11:دایما به غذا فکر می کنید

صبر کنید؛ آیا شما هم از جمله کسانی هستید که دایما به وعده غذایی بعدی فکر می کنید؟ اگر پاسخ مثبت است، باید سریعا به یک متخصص تغذیه مراجعه کنید. اگر به طور مداوم در مورد وعده غذایی بعدی خود فکر می کنید یا وقتی در تختخواب هستید به وعده صبحانه می اندیشید، وقت آن است که با یک پزشک متخصص قرار بگذارید. وقتی این افکار نه از روی گرسنگی بلکه از روی وسواس فکری به ذهن شما متبادر می شوند، نشانه آن است که دچار اختلال غذایی شده اید. آشنایی بیشتر با علم تغذیه به کمک یک متخصص مجرب کمک می کند در مسیر درست گام بردارید.

12: استرسی هستید

استرس بیش از آن که فکرش را بکنید، در زندگی روزانه شما موثر است. یک متخصص حرفه ای با بررسی مشکلاتی از قبیل کمبود کلسیم می تواند مشکل را به صورت ریشه ای برطرف کند. او اطمینان حاصل می کند که شما از مواد غذایی لازم برای جذب کلسیم و تقویت استخوان های تان استفاد می کنید، آن وقت است که می توانید بر استرس غلبه کرده و بدن تان آماده باشد.

13:پرخوری می کنید

اگر وقتی احساساتی، مضطرب، ناراحت یا حتی خوشحال هستید، دچار پرخوری می شوید، باید به فکر چاره باشید. در غیر این صورت، ممکن است به این الگوی ناسالم عادت کنید و در طولانی مدت به شکل قابل توجهی اضافه وزن پیدا کنید. همچنین ممکن است در معرض دیابت، بیماری های قلبی و سرطان قرار بگیرید. یک متخصص تغذیه (و گاهی اوقات، یک درمانگر) به شما کمک می کند با این احساسات مقابله کرده و از تداوم پرخوری جلوگیری کنید.

14: بیش از حد لاغر هستید

تمام وقت کار می کنید، مثل فرفره این طرف و آن طرف می چرخید و باید به زن و بچه هایتان هم رسیدگی کنید. به عبارت ساده تر، به راحتی خسته می شوید. یک احتمال این است که تغذیه کافی ندارید و نمی توانید انرژی لازم برای ادامه یک روز پرمشغله را تأمین کنید. یک متخصص تغذیه به شما کمک می کند با مصرف مواد غذایی سالم، در طول روز پرانرژی باشید. برای این کار، باید مواد غذایی مناسبی را برای خوردن انتخاب کنید تا به سوخت لازم برای مغز و ماهیچه هایتان دست یابید و دیگر دچار کمبود انرژی نشوید.

15:می خواهید بچه دار شوید!

آیا به دنبال این هستید که بچه دار شوید؟ یک متخصص تغذیه کمک می کند در بهترین شرایط ممکن برای بارداری باشید. همچنین اطمینان حاصل می کند که نیازهای کودک درون رحم تأمین می شود. برای شروع دوران بارداری، بهتر است از روش های تقویت شانس بارداری در 30 سالگی که توسط متخصصان امر ارایه می شوند، کمک بگیرید.

برای شرکت در مسابقه و پاسخ به سوالات وارد سایت شوید اگر عضو نیستید ثبت نام کنید


  • منبع: روزنامه شهروند، سال هفتم، دوم شهریور 1398
  • تاریخ: سه شنبه 16 مهر 1398 - 15:56
  • صفحه: سلامت
  • بازدید: 1626

یادبان، نکوداشت یاد رفتگان

ارسال نظر

اطلاع رسانی

کافه خوندنی

مقاله بخوانید، جایزه نقدی بگیرید

1 جایزه یک میلیون تومانی 

و 17 جایزه دیگر

در هر ماه

برای ثبت نام کلیک کنید

اعضا سایت، برای ورود کلیک کنید . . . 

 

اطلاع رسانی

آمار

  • بازدید امروز: 3603
  • بازدید دیروز: 6742
  • بازدید کل: 14800106