Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

آیا میدانید رژیم غذایی شما بر سردردتان اثر می گذارد؟ از پیتزاهای دردناک تا بستنی های اعصاب خرد کن!

آیا میدانید رژیم غذایی شما بر سردردتان  اثر می گذارد؟ از پیتزاهای دردناک تا بستنی های اعصاب خرد کن!

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که غذاها نیز می توانند باعث بروز سردرد شوند؟

اینکه شما از چه رژیم غذایی پیروی می کنید، می تواند عامل اصلی سردردهای مزمن شما باشد. توجه داشته باشید که شما با اصلاح برنامه غذایی تان می توانید این مشکل را تا حدی زیادی از بین ببرید. در ادامه 6 مورد از مواد غذایی سردرد آور را به شما معرفی خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

حواستان به پنیرها باشد

به عقیده برخی از متخصصان، پنیر جزو مواد غذایی ایجاد کننده دردهای میگرنی است. نتایج بررسی های متعدد نشان می دهد که آمین های موجود می تواند باعث بروز میگرن و تشدید آن شود. افراد مبتلا به میگرن نسبت به پنیر حساس هستند و بهتر است از پنیرهای تخمیر شده بپرهیزند. اگر اهل مصرف پنیرهای خارجی مانند کممبر یا رکفور هستید، بیشتر حواستان را جمع کرده و از مصرف آنها خوداری کنید.

ماست پرچرب زیاد، ممنوع

نتایج یک پژوهش آمریکایی نشان که میزان بالای چربی خون می تواند عاملی برای بروز دردهای میگرنی شود. این محققان به مدت 12 هفته روی 54 بیمار میگرنی بررسی هایی انجام دادند. به این ترتیب که جزییات بیماری و رژیم غذایی آنها را به طور دقیق بررسی کردند، سپس میزان چربی های مصرفی این افراد را 20 گرم کاهش دادند. همین مسأله باعث کاهش شدت و مدت دردهای میگرنی شد. اگر شما هم میگرن دارید، بهتر است از مواد غذایی خیلی چرب به خصوص لبنیات بپرهیزید.

مواظب وزنتان باشید

به عقیده متخصصان، بین شاخص توده بدن و حملات میگرنی ارتباط هایی وجود دارد. نتایج برخی پژوهش ها روی افراد دچار چاقی مفرط نشان می دهد که این افراد بیشتر دچار میگرن می شوند و بعد از کاهش وزن تاثیر زیادی در کاهش و بهبود این بیماری مشاهده می شود. با این حال این مسأله هنوز در حد یک فرضیه است و تا به حال به اثبات قطعی نرسیده است؛ اما محققان به همه افراد می کنند که وزن خود را در حد ایده آل نگه دارند تا سالم تر زندگی کنند.

نان، پاستاها و کیک ها

رژیم های غذایی می تواند روی بروز دردهای میگرنی تاثیر بگذارد. افرادی که دچار مشکل عدم تحمل گلوتن (سلیاک) هستند، بیشتر در معرض مشکل قرار دارند. محققان روی 90 بیمار که مبتلا به میگرن و سلیاک هستند، مطالعه کرده و روی رژیم غذایی شان بررسی هایی انجام دادند. بعد 6 ماه درمان و کنترل رژیم غذایی، یک نفر از میگرن خلاص و در مشکل سه نفر دیگر بهبود قابل ملاحظه ای مشاهده شد. توصیه می کنیم در مصرف مواد غذایی حاوی گلوتن مانند نان، پاستاها، کیک ها، پیتزاها و ساندویج و... احتیاط کنید. اگر دچار مشکل عدم تحمل نباشید، نیازی نیست که خودتان را از مصرف این مواد غذایی محروم کنید؛ اما اگر این مشکل در شما باشد، باید از مصرف این مواد غذایی خوداری کنید.

بستنی

متوجه شده اید بعضی ها با یکی دو قاشق زدن و در یک آن، بستنی را تمام می کنند. اگر جزو این افراد هستید و درعین حال سر درد هم می گیرید، باید بدانید نتایج یک پژوهش انگلیسی که روی 145 نفر انجام شده است، نشان می دهد که بستنی نیز می تواند یکی از عوامل ایجاد میگرن شود، به خصوص اگر فرد با سرعت زیاد آن را میل کند.

توجه داشته باشید که به عقیده محققان بستنی و دوستانش باعث ایجاد میگرن نمی شوند اما باعث بروز دردهای ناگهانی و زود گذر خواهند شد. اگر به میگرن مبتلا هستید، با آرامش و کم کم از بستنی تان میل کنید تا خدای نکرده سرمای آن باعث سر درد و حملات میگرنی نشود.

شکلات

محققان آمریکایی روی تاثیر شکلات در ایجاد دردهای میگرنی 63 بیمار بررسی هایی انجام دادند. 4 نفر از مصرف کننده های این ماده غذایی بعد از خوردن آن، دو مرتبه در معرض درد قرار گرفتند، البته 12 ساعت بعد از مصرف. بقیه شرکت کننده ها صرفا یک فشار خفیف احساس کردند. به عقیده این محققان، نتایج هیچ پژوهش علمی به طور دقیق نتوانسته است که تاثیر شکلات را روی ایجاد میگرن به اثبات برساند. برای همین نمی توان به طور قطعی گفت که مصرف شکلات باعث سر دردهای میگرنی می شود. بیشتر افراد خودشان را از مصرف این ماده غذایی محروم می کنند، چون تصور می کنند که به آن حساس هستند و باعث ایجاد درد خواهد شد؛ در حالی که به عقیده متخصصان این یک حالت روانی است و در خیلی از افراد مصرف شکلات مشکلی ایجاد نمی کند.

 

برای شرکت در مسابقه و پاسخ به سوالات وارد سایت شوید اگر عضو نیستید ثبت نام کنید


  • منبع: روزنامه شهروند، سال هفتم، دوازده شهریور 1398
  • تاریخ: سه شنبه 16 مهر 1398 - 15:52
  • صفحه: سلامت
  • بازدید: 1572

یادبان، نکوداشت یاد رفتگان

ارسال نظر

اطلاع رسانی

کافه خوندنی

مقاله بخوانید، جایزه نقدی بگیرید

1 جایزه یک میلیون تومانی 

و 17 جایزه دیگر

در هر ماه

برای ثبت نام کلیک کنید

اعضا سایت، برای ورود کلیک کنید . . . 

 

اطلاع رسانی

آمار

  • بازدید امروز: 3761
  • بازدید دیروز: 6742
  • بازدید کل: 14800264